KONTAKT
AKTUALNOŚCI
 HISTORIA SZKOŁY
Dzieje lokalizacji Szkoły
Kierownicy Filii
Wykaz nauczycieli
Absolwenci
Jubileusz 50-lecia
O SZKOLE
Współpraca
Osiągnięcia uczniów
Pracownicy
Rada Rodziców
Plan zajęć teoretycznych
DLA KANDYDATÓW
do Szkoły Muzyczna I stopnia
do Ogniska Muzycznego
do Przedszkola Muzycznego
KONKURSY I PRZESŁUCHANIA
Konkurs Gitarowy
Przegląd klas fortepianu
WARSZTATY I SZKOLENIA
Warsztaty dla pianistów
Warsztaty rytmiki
GALERIA ZDJĘĆ
LINKI
Historia

Szkoła powstała jako filia istniejącej już Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. Założycielem i pierwszym Dyrektorem obydwu szkół był Mieczysław Mirek.
Powołali ją do życia, przydzielając początkowo niewielki lokal w willi „Szwarcówka” przy ul. Kraszewskiego: ówczesny Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej – Stefan Półchłopek przy współpracy Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Antoniego Kociubińskiego 1959 roku.

Początkowo uczniowie uczyli się gry na fortepianie, skrzypcach i akordeonie a lekcje prowadzone były w 3 punktach Krynicy: w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kościuszki, w pokoiku budynku czynszowego przy ul. Kraszewskiego 20, w świetlicy Powszechnej Spółdzielni Spożywców przy ul. Bieruta 29, z czasem  także w życzliwie udostępnianych świetlicach Spółdzielni „Społem” oraz Spółdzielni „Postęp”.

Po kilku latach, dzięki wytrwałości kolejnych dyrektorów, a także przychylności władz Miasta przydzielono Szkole pod koniec lat sześćdziesiątych trzy pokoje w willi „Kosynier” przy Deptaku.

Dziś w tym samym miejscu od roku 1993 działa gruntownie wewnątrz zmodernizowany, będący własnością Szkoły, nowy budynek. Ale zanim nastąpił uroczysty i bardzo szczególny moment przekazania uczniom i nauczycielom nowego gmachu wiele jeszcze lat uczniowie i nauczyciele pracowali w bardzo trudnych warunkach: podczas kapitalnego remontu w salach krynickiego Ośrodka Kultury i garderobach Pijalni Głównej.

Nikomu nie brakowało zapału i serca do pracy – uczniowie prezentowali swoje umiejętności nie tylko podczas uroczystości państwowych, swoimi koncertami, jak dzieje się to do dziś, wprawiali w drżenie serca kilku pokoleń babć i mam podczas spotkań organizowanych dla nich. Były popisy, spotkania ze św. Mikołajem, bale i koncerty.

Dochowała się Szkoła swoich uczniów, którzy skończyli studia muzyczne i dziś w niej pracują. W chwili obecnej rozpoczęło w szkole pracę już czwarte „pokolenie” absolwentów.

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone,.© copyright by MS